NTN 6008LLU
Description of NTN 6008LLU
NTN 6008LLU is a steel cage Deep groove ball bearing with Inside Diameter: 40mm Outside Diameter: 68mm Thickness: 15mm Weight:0.19KG
SIFT Bearing Co.,LTD is specialized in supplying NTN 6008LLU with stocks for years,welcome to contact us for details about this Deep groove ball bearing.
Technical Data of NTN 6008LLU
| Bearing Part |
NTN 6008LLU |
| Bearing type: | Deep groove ball bearing |
| Seal type: | double rubber seals |
| Cage type | steel cage |
| Dimension: | 40x68x15mm |
| Bore / d (mm) | 40mm |
| O.D/D(mm) | 68mm |
| Width/T(mm) | 15mm |
| Weight(kg) | 0.19kg |
| Brand: | NTN |
| Origin | JAPAN |
How to buy NTN 6008LLU from us? or need some other NTN Deep groove ball bearing? just leave a comment or contact us by email. we will reply you at our earliest .
Views: 106

WhatsApp us