FAG S6004-2ZR
Description of FAG S6004-2ZR
FAG S6004-2ZR is a steel cage Deep groove ball bearing with Inside Diameter: 20mm Outside Diameter: 42mm Thickness: 12mm Weight:0.07KG
SIFT Bearing Co.,LTD is specialized in supplying FAG S6004-2ZR with stocks for years,welcome to contact us for details about this Deep groove ball bearing.
Technical Data of FAG S6004-2ZR
| Bearing Part |
FAG S6004-2ZR |
| Bearing type: | Deep groove ball bearing |
| Seal type: | Double metal seals |
| Cage type | steel cage |
| Dimension: | 20x42x12mm |
| Bore / d (mm) | 20mm |
| O.D/D(mm) | 42mm |
| Width/T(mm) | 12mm |
| Weight(kg) | 0.07kg |
| Brand: | FAG |
| Origin | Germany |
How to buy FAG S6004-2ZR from us? or need some other FAG Deep groove ball bearing? just leave a comment or contact us by email. we will reply you at our earliest .
Views: 219

WhatsApp us