FAG 61948-2RSR
Description of FAG 61948-2RSR
FAG 61948-2RSR is a steel cage Deep groove ball bearing with Inside Diameter: 240mm Outside Diameter: 320mm Thickness: 38mm Weight:6.88KG
SIFT Bearing Co.,LTD is specialized in supplying FAG 61948-2RSR with stocks for years,welcome to contact us for details about this Deep groove ball bearing.
Technical Data of FAG 61948-2RSR
| Bearing Part |
FAG 61948-2RSR |
| Bearing type: | Deep groove ball bearing |
| Seal type: | double rubber seals |
| Cage type | steel cage |
| Dimension: | 240x320x38mm |
| Bore / d (mm) | 240mm |
| O.D/D(mm) | 320mm |
| Width/T(mm) | 38mm |
| Weight(kg) | 6.88kg |
| Brand: | FAG |
| Origin | Germany |
How to buy FAG 61948-2RSR from us? or need some other FAG Deep groove ball bearing? just leave a comment or contact us by email. we will reply you at our earliest .
Views: 106

WhatsApp us