NTN 6208ZZ
Description of NTN 6208ZZ
NTN 6208ZZ is a steel cage Deep groove ball bearing with Inside Diameter: 40mm Outside Diameter: 80mm Thickness: 18mm Weight:0.37KG
SIFT Bearing Co.,LTD is specialized in supplying NTN 6208ZZ with stocks for years,welcome to contact us for details about this Deep groove ball bearing.
Technical Data of NTN 6208ZZ
| Bearing Part |
NTN 6208ZZ |
| Bearing type: | Deep groove ball bearing |
| Seal type: | Double metal seals |
| Cage type | steel cage |
| Dimension: | 40x80x18mm |
| Bore / d (mm) | 40mm |
| O.D/D(mm) | 80mm |
| Width/T(mm) | 18mm |
| Weight(kg) | 0.37kg |
| Brand: | NTN |
| Origin | JAPAN |
How to buy NTN 6208ZZ from us? or need some other NTN Deep groove ball bearing? just leave a comment or contact us by email. we will reply you at our earliest .
Views: 144


WhatsApp us