FAG HCB71904-E-T-P4S-UL
Description of FAG HCB71904-E-T-P4S-UL
FAG HCB71904-E-T-P4S-UL is a glass fiber cage Angular Contact Ball Bearing with Inside Diameter: 20mm Outside Diameter: 37mm Thickness: 9mm Weight:0.033KG
SIFT Bearing Co.,LTD is specialized in supplying FAG HCB71904-E-T-P4S-UL with stocks for years,welcome to contact us for details about this Angular Contact Ball Bearing.
Technical Data of FAG HCB71904-E-T-P4S-UL
| Bearing Part |
FAG HCB71904-E-T-P4S-UL |
| Bearing type: | Angular Contact Ball Bearing |
| Seal type: | open |
| Cage type | glass fiber cage |
| Dimension: | 20x37x9mm |
| Bore / d (mm) | 20mm |
| O.D/D(mm) | 37mm |
| Width/T(mm) | 9mm |
| Weight(kg) | 0.033kg |
| Brand: | FAG |
| Origin | Germany |
How to buy FAG HCB71904-E-T-P4S-UL from us? or need some other FAG Angular Contact Ball Bearing? just leave a comment or contact us by email. we will reply you at our earliest .
Views: 127


WhatsApp us