SKF 6210-2RS1
Description of SKF 6210-2RS1
SKF 6210-2RS1 is a steel cage Deep groove ball bearing with Inside Diameter: 50mm Outside Diameter: 90mm Thickness: 20mm Weight:0.47KG
SIFT Bearing Co.,LTD is specialized in supplying SKF 6210-2RS1 with stocks for years,welcome to contact us for details about this Deep groove ball bearing.
Technical Data of SKF 6210-2RS1
| Bearing Part |
SKF 6210-2RS1 |
| Bearing type: | Deep groove ball bearing |
| Seal type: | double rubber seals |
| Cage type | steel cage |
| Dimension: | 50x90x20mm |
| Bore / d (mm) | 50mm |
| O.D/D(mm) | 90mm |
| Width/T(mm) | 20mm |
| Weight(kg) | 0.47kg |
| Brand: | SKF |
| Origin | FRANCE |
How to buy SKF 6210-2RS1 from us? or need some other SKF Deep groove ball bearing? just leave a comment or contact us by email. we will reply you at our earliest .
Views: 163
WhatsApp us