NTN RN206EM
Description of NTN RN206EM
NTN RN206EM is a Cylindrical roller bearing with Brass cage and N/A,Inside Diameter: 30mm Outside Diameter: 55.5mm Thickness: 16mm Weight:0.12KG
SIFT Bearing Co.,LTD is specialized in supplying NTN RN206EM with stocks for years,welcome to contact us for details about this Cylindrical roller bearing.
Technical Data of NTN RN206EM
| Bearing Part |
NTN RN206EM |
| Bearing type: | Cylindrical roller bearing |
| Seal type: | N/A |
| Cage type | Brass cage |
| Dimension: | 30×55.5x16mm |
| Bore / d (mm) | 30mm |
| O.D/D(mm) | 55.5mm |
| Width/T(mm) | 16mm |
| Weight(kg) | 0.12kg |
| Brand: | NTN |
| Origin | Japan |
How to buy NTN RN206EM from us? or need some other NTN Cylindrical roller bearing? just leave a comment or contact us by email. we will reply you at our earliest .

Views: 113
WhatsApp us