FAG B71914-C-2RSD-T-P4S-UL
Description of FAG B71914-C-2RSD-T-P4S-UL
FAG B71914-C-2RSD-T-P4S-UL is a Single row Phenolic cage Spindle bearing with Inside Diameter: 70mm Outside Diameter: 100mm Thickness: 16mm Weight:0.328KG
SIFT Bearing Co.,LTD is specialized in supplying FAG B71914-C-2RSD-T-P4S-UL with stocks for years,welcome to contact us for details about this Single row Spindle bearing.
Technical Data of FAG B71914-C-2RSD-T-P4S-UL
| Bearing Part |
FAG B71914-C-2RSD-T-P4S-UL |
| Bearing type: | Spindle bearing |
| Seal type: | Rubber seals |
| Row type | Single row |
| Cage type | Phenolic cage |
| Dimension: | 70x100x16mm |
| Bore / d (mm) | 70mm |
| O.D/D(mm) | 100mm |
| Width/T(mm) | 16mm |
| Weight(kg) | 0.328kg |
| Brand: | FAG |
| Origin | Germany |
How to buy FAG B71914-C-2RSD-T-P4S-UL from us? or need some other FAG Spindle bearing? just leave a comment or contact us by email. we will reply you at our earliest .


Views: 118
WhatsApp us