FAG B71906-C-T-P4-UL
Description of FAG B71906-C-T-P4-UL
FAG B71906-C-T-P4-UL is a Single row Phenolic cage Spindle bearing with Inside Diameter: 30mm Outside Diameter: 47mm Thickness: 9mm Weight:0.05KG
SIFT Bearing Co.,LTD is specialized in supplying FAG B71906-C-T-P4-UL with stocks for years,welcome to contact us for details about this Single row Spindle bearing.
Technical Data of FAG B71906-C-T-P4-UL
| Bearing Part |
FAG B71906-C-T-P4-UL |
| Bearing type: | Spindle bearing |
| Seal type: | Open |
| Row type | Single row |
| Cage type | Phenolic cage |
| Dimension: | 30x47x9mm |
| Bore / d (mm) | 30mm |
| O.D/D(mm) | 47mm |
| Width/T(mm) | 9mm |
| Weight(kg) | 0.05kg |
| Brand: | FAG |
| Origin | Germany |
How to buy FAG B71906-C-T-P4-UL from us? or need some other FAG Spindle bearing? just leave a comment or contact us by email. we will reply you at our earliest .

Views: 87
WhatsApp us